Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Goście z republiki Czeskiej w Żyrowej.

W dniu 4 grudnia Żyrowa gościła 28 osobową delegację studyjnej podróży z Moraw, która przybyła do "Domu Mieszkańców" podpatrzyć realizację projektów w ramach programu odnowy wsi w województwie opolskim.

Żyrowa została wytypowana przez Samorząd Województwa Opolskiego m.in. Jako jedna z najlepszych wsi, promująca województwo opolskie i powiat krapkowicki w programie odnowy wsi.

Goście z Moraw zwiedzili w terenie najważniejsze obiekty wykonane przez mieszkańców w ramach prac społecznych, systemem gospodarczym, a następnie w sali rekreacyjno-szkoleniowej Domu Mieszkańców na piętrze, przy znakomitym kołoczu śląskim o trzech smakach i kawie lub herbacie obejrzeli godzinną multimedialną prezentacje.

Prezentacje obejmowała dokonania jakie zostały podjęte we wsi Żyrowa od zakończenia II wojny światowej, a szczególnie od daty przystąpienia wsi do programu odnowy wsi, a szczególnie od daty przystąpienia wsi do programu odnowy wsi opolskiej w 1997roku. Prezentacje komentował Lider odnowy wsi Żyrowa Pan Jerzy Szołtysek.

Omówiono najważniejsze przedsięwzięcia które wykonane zostały przy współudziale mieszkańców na przykładzie ponad 20 obiektów, które są trwałą wizytówką w krajobrazie Żyrowej m. in.

Przed prezentacją gościom umilił występ Zespołu Folklorystycznego „Spod Buczyny” pod kierownictwem Pani Teresy Bugiel i Pana Jana Herby wykonując popularne pieśni ludowe regionu opolskiego.

Ostatnim punktem programu wizyty miłych gości z Moraw w Żyrowej było zwiedzanie na parterze „Domu Mieszkańców” Internetowego Centrum Edukacyjno-Oświatowego i Centrum Kształcenia na Odległość, które prezentował Pan inż. Ryszard Jantos.

Osiemnastu paniom uczestniczącym w studyjnej podróży zostały wręczone cięte róże. Z Żyrowej goście udali się na zakwaterowanie i nocleg do Sebastianeum w Kamieniu Śląskim.

Do zobaczenia w ramach rewizyty na Morawach!

 

                                                                                                                                    Jerzy Szołtysek

 

Ilustracje:

  1. Goście w sali rekreacyjno-szkoleniowej „Domu Mieszkańców”,

  2. Lider Odnowy Wsi omawia prezentacje,

  3. Występ zespołu folklorystycznego „Spod Buczyny”.


Brak opisu obrazka


Brak opisu obrazka


Brak opisu obrazka

Wersja XML